Keltská expozice

Tato neobvyklá výstava zcela jistě zaujme všechny vaše smysly a alespoň v první chvíli získáte pocit, že jste se přenesli v čase. Výjevy a symboly promítané na stěny spolu s podmanivou hudbou navozují atmosféru, v níž se s chutí začtete do podrobností o životě Keltů. Informace získáte pomocí dotykových obrazovek, na nichž můžete listovat a procházet jednotlivé odkazy. Ovládání je intuitivní, nemáte-li problém s používáním počítačové myši, jistě nebudete mít problém ani použít místo myši ukazováček. 

Keltská expozice zabírá chodbu a tři místnosti a je rozdělena na čtyři tématické celky. Na chodbě najdete letecké fotografie a informace týkající se našich oppid, z nichž tři (Stradonice, Závist u Zbraslavi a Hrazany) se nacházejí blízko sebe, západně od Prahy. Na chodbě jistě nezůstane nepovšimnut koutek, kde vedle sebe leží kostra muže a vedle něho figura pro srovnání, jak pravděpodobně vypadal zesnulý. Jiný kout je stylizován jako keltské obydlí.


V první místnosti se můžete proklikat na multimediální obrazovce úvodní povídáním o Keltech, jejich kmenech a místech, kde pobývali. Mapy na stěnách zobrazují vývoj a pohyb keltského lidu Evropou.

Další místnost je asi nejpůsobivější a ochutnáte zde keltskou filosofii a náboženství. Detaily si můžete vyhledat na všudypřítomné obrazovce, ale nespěchejte. Chvíli postůjte a nechte na sebe působit podmanivou hudbu spolu se střídáním (proměnou) promítaných obrazů s ústředním motivem ohně. Cítíte i vy v sobě keltské kořeny? 

Třetí a poslední místnost podává informace o každodenním životě Keltů. Dozvíte se podrobnosti o jejich řemeslné šikovnosti, i o tom, jak těžili a zpracovávali suroviny, jak bydleli a čím se živili. Zajímavé jsou také informace o archeologickém výzkumu, jehož součásti jsou i projekty, při nichž se rekonstruuje život našich předků, bydlení a řemeslné postupy.


Jelikož je hrad stále ještě postupně opravován, je zpřístupněna pouze část prostor, které kompletně zabírá keltská expozice. Jedinou výjimkou je kaple Pozdvižení svatého Kříže, která je přístupná pouze v neděli odpoledne, kdy se zde konají mše.